Noworoczne postanowienia :) Marszobieg

Gdy zaczynamy naszą przygodę z bieganiem, dobrą metoda do wkręcenia się w bieganie i nabycia odpowiedniej kondycji jest marszobieg. Czym jest i jak się do tego zabrać?

Marszobieg- aktywność, podczas której do biegania wplatamy marsz. Jest wskazany dla osób, które zaczynają przygodę z bieganiem oraz dla tych, którzy wracają po długiej przerwie, osób otyłych czy też kobiet w ciąży. Marszobieg nie obciąża stawów tak mocno,  jak bieganie.

Metoda Jeff’a Galloway jest prosta jak budowa cepa :) Opadłeś z sił? Przejdź kawałek! Jeden z jego podopiecznych, który trenował za pomocą TEJ metody, pokonał maraton  z czasem 2:28. Jest to znakomity wynik – kto by pomyślał, że co 1,61km szedł przez 15 sekund? Dużo maratończyków stosuje się do jego rad i wykręca czasy poniżej 3 godzin.

Bieg należy przeplatać energicznym marszem w równych odstępach czasowych, np. 3 minuty biegu – 1 minuta marszu. To, czy dystans pokonamy tą metodą w stosunku 3:1, 2:1 czy 1:1, zależy od indywidualnych możliwości i odczuć biegacza.
Musimy pamiętać również, że powinniśmy stosować się do tej metody od początku biegu – zaplanować sobie odpowiednie proporcje czasowe i wprowadzić je od momentu rozpoczęcia treningu, a nie uparcie biec ile sił w nogach i dopiero, kiedy nie mamy kompletnie siły, przystawać na marsz.
Według Galloway’a, wystarczą 30 minutowe treningi wykonywane w częstotliwości od 3 do 4 razy w tygodniu, aby zauważyć poprawę naszej formy.

Czego NIE ROBIĆ na początku? – NAJCZĘSTSZE BŁĘDY:

  1. zbyt szybkie zwiększanie kilometrażu przez osoby początkujące,
  2. zbyt intensywne tempo osób osób początkujących,
  3. zbyt szybki wzrost tętna, a przez to zadyszka i zniechęcenie,
  4. zbyt mało czasy na regenerację dla osób początkujących – jeżeli zaczynasz, 3 treningi w tygodniu wystarczą!

Musimy też pamiętać :

  • marsz jest dynamiczny i szybki
  • ręce podczas marszu muszą być zgięte tak jak w przypadku biegu

Jeszcze zdążysz zmienić swoje ciało do lata!

KTO ZACZYNA OD JUTRA? :)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bieganie, Motywacja, Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *